Výlety

https://stezkavalaska.cz/    https://pustevny.cz

Z Pusteven na Čertův mlýn 

Vytisknout s sebou

Tento výlet začínáme na Pustevnách, kde necháváme auto na placeném parkovišti za 100 Kč/den, kde jsme vyjeli po cestě z Prostřední Bečvy. Pro změnu nevyrážíme k soše Radegasta a ke kapli sv. Cyrila a Metoděje, ale vydáváme se na méně frekventovaná místa.

Nejprve procházíme novou atrakcí nazvanou Pustevenská zoo, která nás ve svahu okolo horní stanice lanovky seznamuje s místními obyvateli lesů a hor prostřednictvím krásných vyřezávaných soch zvířat, která jsou doplněná o informační tabule. Okruh je cca 1,5 km, vede po louce ve svahu po pěšině – mapku najdeme vedle stanice lanovky vpravo na zídce.

Našim dalším cílem je malé jezírko nazvané Mořské oko, které je schované v lese necelého 0,5 km od rozcestníku u Libušína a dojdeme sem po červené turistické značce, kterou vede také Naučná stezka Čertův mlýn. Mořské oko je uměle vytvořené jezírko podnikavými turisty, avšak nyní je významným útočištěm pro tři druhy čolků a dalších ohrožených obojživelníků.

Od jezírka se vydáváme zpět z lesa a napojujeme se na zelenou a pak červenou turistickou značku k vrcholu Čertův mlýn s nadmořskou výškou 1206 m v NPR Kněhyně-Čertův mlýn. Až k rozcestí Tanečnice sedlo, kde je také dřevěné odpočívadlo, je cesta pohodová, nenáročná. Odtud začíná červená a dle informace na tabuli je vrchol jen 1,5 km, ovšem strmého stoupání po kamenité cestě. Při stoupání jsou výhledy jen v několika místech, vrchol je zalesněný a bez výhledů a my se vydáváme ještě kousek dál na další zajímavost s názvem Čertův stůl. Jde o skalní útvar, který vypadá jako dolmen, ale jeho původ je neznámý. Dojdeme tady po cca 100 m po zelené směrem na Martiňák, odkud už si všimneme vyšlapané cestičky a zeleného čtverečku na stromě, který značí cestu ke skále.

Potom jsme se vydali zpět stejnou cestou na Pustevny k autu. Cesta tam a zpět z Pusteven je 6 km a rozhodně ji nelze absolvovat s kočárkem, pro malé turisty zvolte vhodné nosítko. Pokud máte rádi místa bez davů turistů, tak jednoznačně je toto jedno z nich. Alespoň v listopadu jsme při naší cestě na Čertův mlýn nepotkali. 🙂

Na Pustevny se dostanete také lanovkou z Trojanovic, kde můžete rovněž nechat zaparkované auto nebo autobusem č. 940077 z Rožnova p. R.
Občerstvit se můžete v jedné z několika restaurací a bufetů na Pustevnách, ale mimo sezónu je jich otevřeno jen pár.

Pustevny

Tento horský hřeben patří k nejnavštěvovanějším místům v Beskydech. Zdejší klenoty, restaurace Libušín a hotel Maměnka, byly postaveny už v roce 1899 dle návrhů slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Budovy jsou národními kulturními památkami, které spravuje Valašské muzeum v přírodě. Bohužel na jaře roku 2014 Libušín vyhořel. Jelikož jde o unikátní dřevěnou stavbu, uspořádala se sbírka a jednou budete moci tento skvost opět navštívit. Pustevny dostaly svůj název podle poustevníků, kteří zde údajně v 18. století pobývali. I přes znatelnou ztrátu Libušína jsou Pustevny lákavé pro své výhledy do údolí a další turistické atraktivity. Hřeben je dostupný z Trojanovic lanovkou, z Prostřední Bečvy dokonce autem. Občerstvení v sedle (kolem horní stanice lanovky) nabízí několik stylových horských hospůdek. Jednou z nejstarších budov je Koliba U Zaryša (za Libušínem), další hezkou dřevostavbou je Koliba Valaška. Přes léto funguje také mnoho stánků s typickými valašskými fragály, slivovicí či medovinou. Nejznámější turistickou trasou je 4km hřebenovka na Radhošť po modré tur. značce KČT. Na ní se nachází největší turistická lákadla. Můžeme mezi ně zařadit rozhlednu Cyrilku, sochu pohanského boha Radegasta (možnost občerstvení ve stánku) a kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti (1 129 m n. m.). Kaple je nejvýše položenou církevní památkou v ČR! Uvnitř kaple naleznete krásné vitráže a z vyřezávaných oken věžičky uvidíte daleko do krajiny. Za kaplí stojí stejnojmenná socha známých slovanských věrozvěstů. Poblíž kaple se nachází hotel Radegast, z jehož terasy káva či pivo opravdu chutnají.

Náš tip je pro turisty, kteří by si rádi vychutnali Pustevny po svých. Okruh začíná na parkovišti v Trojanovicích před hotelem Ráztoka (u parkoviště se nachází lanové centrum Tarzánie). Odtud se vydáte na hřeben po zelené značce KČT a po návštěvě Radhoště se vrátíte modrou tur. značkou KČT kolem sochy Radegasta, rozhledny Cyrilky a přes Pustevny zpět k parkovišti. Dolů z Pusteven vede modrá značka ostře dolů. Kdo by se necítil, může jet dolů lanovkou nebo si vychutnat sjezd na koloběžce. Ten se jezdí po knížecí cestě (5 km asfalt) a platí za velkou atrakci!

Zajímavosti:

Pustevny, daleké výhledy do údolí, lanovka, rozhledna Cyrilka, socha boha Radegasta, kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti, sousoší sv. Cyrila a Metoděje, lanové centrum Tarzánie u parkoviště v Trojanovicích