Výlety

https://stezkavalaska.cz/    https://pustevny.cz

Z Pusteven na Čertův mlýn 

Vytisknout s sebou

Tento výlet začínáme na Pustevnách, kde necháváme auto na placeném parkovišti za 100 Kč/den, kde jsme vyjeli po cestě z Prostřední Bečvy. Pro změnu nevyrážíme k soše Radegasta a ke kapli sv. Cyrila a Metoděje, ale vydáváme se na méně frekventovaná místa.

Nejprve procházíme novou atrakcí nazvanou Pustevenská zoo, která nás ve svahu okolo horní stanice lanovky seznamuje s místními obyvateli lesů a hor prostřednictvím krásných vyřezávaných soch zvířat, která jsou doplněná o informační tabule. Okruh je cca 1,5 km, vede po louce ve svahu po pěšině – mapku najdeme vedle stanice lanovky vpravo na zídce.

Našim dalším cílem je malé jezírko nazvané Mořské oko, které je schované v lese necelého 0,5 km od rozcestníku u Libušína a dojdeme sem po červené turistické značce, kterou vede také Naučná stezka Čertův mlýn. Mořské oko je uměle vytvořené jezírko podnikavými turisty, avšak nyní je významným útočištěm pro tři druhy čolků a dalších ohrožených obojživelníků.

Od jezírka se vydáváme zpět z lesa a napojujeme se na zelenou a pak červenou turistickou značku k vrcholu Čertův mlýn s nadmořskou výškou 1206 m v NPR Kněhyně-Čertův mlýn. Až k rozcestí Tanečnice sedlo, kde je také dřevěné odpočívadlo, je cesta pohodová, nenáročná. Odtud začíná červená a dle informace na tabuli je vrchol jen 1,5 km, ovšem strmého stoupání po kamenité cestě. Při stoupání jsou výhledy jen v několika místech, vrchol je zalesněný a bez výhledů a my se vydáváme ještě kousek dál na další zajímavost s názvem Čertův stůl. Jde o skalní útvar, který vypadá jako dolmen, ale jeho původ je neznámý. Dojdeme tady po cca 100 m po zelené směrem na Martiňák, odkud už si všimneme vyšlapané cestičky a zeleného čtverečku na stromě, který značí cestu ke skále.

Potom jsme se vydali zpět stejnou cestou na Pustevny k autu. Cesta tam a zpět z Pusteven je 6 km a rozhodně ji nelze absolvovat s kočárkem, pro malé turisty zvolte vhodné nosítko. Pokud máte rádi místa bez davů turistů, tak jednoznačně je toto jedno z nich. Alespoň v listopadu jsme při naší cestě na Čertův mlýn nepotkali. 🙂

Na Pustevny se dostanete také lanovkou z Trojanovic, kde můžete rovněž nechat zaparkované auto nebo autobusem č. 940077 z Rožnova p. R.
Občerstvit se můžete v jedné z několika restaurací a bufetů na Pustevnách, ale mimo sezónu je jich otevřeno jen pár.